Kapcsolat
Amennyiben Ön is szeretné gyártási folyamatait fejleszteni, a gyártás hatékonyságát növelni, vagy csak érdeklődik megoldásaink iránt, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Gépi látással számos korábban kihívást jelentő minőségellenőrzési és karbantartási feladat automatizálható, legyen szó az adott termék vizsgálatáról vagy a gyártósor állapotának monitorozásáról. Az ipari kamerarendszerek ugyanis nemcsak a gyártott termékről adnak információt, de az automatizáltan gyártott termék paramétereinek változásából arra is képesek következtetni, hogy mikor kezd egy gyártó alkatrész elkopni, mikor lesz időszerű a gyártósori karbantartás. Ezen előnyök minden olyan iparág számára hasznosak, amelyek gyártó, termelő tevékenységet folytatnak.
Komplex és nagy hozzáadott értékű folyamatoknál elengedhetetlen a részletes és pontos ellenőrzés, így az autóiparban az összeszerelő üzem ugyanúgy profitál a gépi látás előnyeiből, mint a gyártósor. A megfelelő minőségellenőrzési folyamatok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy elkerülhetők legyenek a költséges termékvisszahívások.
A magas hozzáadott értékű termelési fázisok miatt kiemelt szerepet játszik továbbá, hogy olyan eszközöket válasszunk, amelyek 100%-os pontossággal ellenőrzik a kívánt paramétereket.
A termelékenységi mutatóknak való megfelelési kényszer azt is eredményezi, hogy az autóipari gyártósorok folyamatos működés mellett dolgoznak legfeljebb pár leállással évente. Ilyen körülmények között fontos, hogy a lehetséges hibákat és hibás elemeket minél hamarabb kiszűrjük és/vagy kivegyük a rendszerből. Az optikai vizsgálatok a megfelelő rendszerben visszajelzést tudnak adni az egyes elemek felületi minőségéről (pl. teljesen sima vagy épp van rajta repedés, elszíneződés egyéb hiba).
A vizuális minőségellenőrző rendszerek egy jellemző kihívása az autóiparban, hogy gyakran rosszul látható, olajos, zsíros felületen kell elvégezni a vizsgálatot. Ezt a problémát speciális megvilágítással és kiváló minőségű kódolvasókkal/kamerákkal küzdjük le.
Ezen előnyökön túl a gépi látás rendszer képes mérni egyes gyártóberendezések (pl. egy marófej) kopását az elkészült alkatrész elemzése által. Ha egyre rosszabb minőségű elkészült alkatrészeket észlel a rendszer, felismeri a folyamatos minőségbeli romlást és képes előre jelezni a meghibásodást. Ezáltal elkerülhető a leállás és időben tervezhető a karbantartás.
Többek között olyan autóipari szereplőknek készítettünk vizuális minőségellenőrző megoldásokat, mint az Audi és a Gentherm.
A feldolgozóiparban alkalmazott automatizálási megoldások esetében az ipari kamerarendszerek számos különböző ellenőrzési feladat elvégzésére alkalmasak.
Legyen szó termékminőségi, darabszám vagy töltöttségi ellenőrzésről, a gépi látás megbízható kontrollt biztosít.
A feldolgozóiparban nem csak a termék, de a csomagolás minőségellenőrzése is elengedhetetlen. Gépi látással kontrollálható a töltöttségi szint, az egy csomagba kerülő darabszám és tartalom, hiszen a kamerarendszerek képesek ellenőrizni:
és ezeken túl képesek az idegen anyagok pontos kiszűrésére is.
Az élelmiszeripari automatizációs megoldások hazánkban még kevésbé elterjedtek, azonban rengeteg potenciál rejlik bennük. Ez igaz a fejlett ipari kamerarendszerekre is, melyek nemcsak a lejárati dátum vagy termékkód leolvasására alkalmasak, hanem akár komplex minőségellenőrzési, válogatási feladatokra is.
Élelmiszeripari projektjeink között olyan gépi látásra épülő rendszereket készítettünk, amelyek képesek például a hibás kukoricaszemek kiválogatására, a műbél gyártás közbeni ellenőrzésére, az éretlen almák kiválogatására, címkék ellenőrzésére, vagy akár idegen anyag ellenőrzésére a terméken.
A standard címkeolvasási-, hiányossági- és csomagolás vizsgálatok mellett a gyógyszeriparban kihívást jelent az olyan fényes felületek ellenőrzése, amelyekhez speciális megvilágítás szükséges. A TEVA számára készítettünk olyan rendszert, amely egy üvegfiolában azonosítani képes az idegen anyagot, mely ebben az esetben üvegszilánk volt. Üvegben az üveg azonosításához speciális megvilágítás szükséges, mivel a felület könnyen visszatükröződhet vagy az azonosítani kívánt tárgy “eltűnhet” a készített képen.
Emellett a gyógyszeriparban is jellemző még a gépi látással történő
A raktározásban akár teljeskörű automatizálás is megvalósítható gépi látásra épülő rendszerekkel a méret alapján történő osztályozástól egészen az optimális raktári elhelyezés meghatározásáig. A rakodási útmutatás teljesen automatizálható, mialatt a targonca behordja az árut. Ez a szintű automatizálás még igen ritka, de jól bemutatja a raktározásban rejlő lehetőségeket.
Logisztikában történhet gépi látással a
Az elektronikai iparban is az eszközöket az adott feladathoz válogatjuk, legyen szó felbontásról vagy megvilágításról. Csatlakozó-ellenőrzésnél például merőleges telecentrikus megvilágítás alkalmazás szükséges, hogy kiküszöböljük a perspektíva torzítást. Ultrapontos, mikroszkopikus méréssel végezhető
Az optikai ellenőrzés akár valós időben is történhet, amellyel gyártás közben ellenőrizhető például, megfelelő-e a nyomtatott áramkör.
Többek között olyan elektronikai gyártóknak szállítottunk ipari kamera rendszereket, mint a Bosch, Continental, TDK és Vishay, kábelek, elektronikai lapok, forrasztások és csatlakozók ellenőrzésére.
Amennyiben Ön is szeretné gyártási folyamatait fejleszteni, a gyártás hatékonyságát növelni, vagy csak érdeklődik megoldásaink iránt, vegye fel velünk a kapcsolatot!